Official Results
Brebeuf Jesuit Track & Field
Bishop Chatard vs. Brebeuf Jesuit (Girls) @ Brebeuf Jesuit
Tuesday, April 16, 2019
3200m relay Time 400m 800m 800m run Time 400m
Bella Stonitsch 1:17.34 1:17.34   Katie O'Donnell   1:16.51
2:44.99 1:27.65 2:44.99 1st place 2:29.84 1:13.33
Allison Caffrey 3:59.32 1:14.33   Kelly Gardner   1:18.03
  5:19.03 1:19.71 2:34.04 2nd place 2:34.27 1:16.24
Grace Gerritzen 6:47.80 1:28.77   Allison Caffrey   1:17.81
  8:26.85 1:39.05 3:07.82 3rd place 2:35.72 1:17.91
Madeline Keller 9:41.07 1:14.22   Kendall Martin   1:26.85
1st place 10:56.88 1:15.81 2:30.03   2:49.12 1:22.27
Grace Gerritzen   1:30.38
100m high hurdles Time Place   3:08.63 1:38.25
Marley Altman 18.25 1st
Caroline Potts 18.34 3rd 200m dash Time Place
Hanna Hearn 26.16 1st
100m dash Time Place Alex Ezell 27.24 3rd
Semira Killebrew 11.77 1st Sydney Gallagher 29.51 5th
Hanna Hearn 12.21 2nd Veronica Salama 35.79  
Brooklyn Chestnut 12.50 3rd
Alex Ezell 12.82   1600m relay Time 400m
Mia Wagner 13.44   Mia Wagner 1:03.99 1:03.99
Sydney Gallagher 13.71   Brooklyn Chestnut 2:07.18 1:03.19
Jania Hackett 14.50   Alexis Dillard 3:13.85 1:06.67
Malani Mitchell 14.55   Semira Killebrew 4:12.23 58.38
Siena Sefton 15.57   1st place
Veronica Salama 16.44   Victoria Cassman 1:05.67 1:05.67
Chloe Hall 16.83   Melissa Gamero 2:13.13 1:07.46
Temi Osuntokun 3:25.95 1:12.82
1600m run Time 400m 800m Allison Caffrey 4:37.01 1:11.06
Kate Ricks 1:21.64 1:21.64  
  2:40.18 1:18.54 2:40.18 high jump Height Place
  4:00.21 1:20.03   Calyn Coleman 4' 6" 3rd
1st place 5:16.87 1:16.66 2:36.69 Claire Moeller 4' 4" 4th
Katie O'Donnell 1:21.34 1:21.34   Jenna Hill 4' 4" 5th
  2:40.35 1:19.01 2:40.35
  4:01.86 1:21.51   pole vault Height Place
2nd place 5:20.82 1:18.96 2:40.47 Mia Wagner 8' 6" 1st
Zoe Simmons 1:20.98 1:20.98   Sydney Gallagher 7' 6" 3rd
  2:39.83 1:18.85 2:39.83
  4:01.24 1:21.41   long jump Distance Place
3rd place 5:24.38 1:23.14 2:44.55 Calyn Coleman 13' 2" 4th
Kelly Gardner 1:25.39 1:25.39   Malani Mitchell 12' 2" 5th
  2:49.28 1:23.89 2:49.28
  4:12.90 1:23.62   shot put Distance Place
  5:36.28 1:23.38 2:47.00 Temi Osuntokum 25' 2" 2nd
Kate Crist 1:30.80 1:30.80  
  3:06.47 1:35.67 3:06.47 3200m run Time 400m 800m 1600m
  4:44.87 1:38.40   Madeline Keller 1:25.81 1:25.81    
  6:24.07 1:39.20 3:17.60   2:49.87 1:24.06 2:49.87  
Maya Murthy 1:37.08 1:37.08     4:13.86 1:23.99    
  3:18.38 1:41.30 3:18.38   5:37.88 1:24.02 2:48.01 5:37.88
  5:02.21 1:43.83     7:03.20 1:25.32    
  6:41.24 1:39.03 3:22.86   8:31.62 1:28.42 2:53.74  
  9:58.71 1:27.09    
400m relay Time Place 1st place 11:23.03 1:24.32 2:51.41 5:45.15
Brooklyn Chestnut     Katie O'Donnell 1:27.21 1:27.21    
Hanna Hearn       2:53.15 1:25.94 2:53.15  
Alex Ezell       4:17.97 1:24.82    
Semira Killebrew 46.67 1st   5:43.18 1:25.21 2:50.03 5:43.18
Malani Mitchell       7:11.06 1:27.88    
Jania Hackett       8:41.25 1:30.19 2:58.07  
Alia Hackett       10:12.32 1:31.07    
Melissa Gamero 54.95 3rd 2nd place 11:36.62 1:24.30 2:55.37 5:53.44
Zoe Simmons 1:25.76 1:25.76    
400m dash Time Place   2:51.45 1:25.69 2:51.45  
Alexis Dillard 59.66 1st   4:17.34 1:25.89    
Victoria Cassman 1:07.51 2nd   5:44.28 1:26.94 2:52.83 5:44.28
Izzy Zoeller 1:10.58 3rd   7:12.90 1:28.62    
Temi Osuntokun 1:11.15 4th   8:42.45 1:29.55 2:58.17  
Avalon Husain 1:10.58 5th   10:13.29 1:30.84    
Claire Moeller 1:11.15 6th 3rd place 11:43.09 1:29.80 3:00.64 5:58.81
Kate Ricks 1:26.84 1:26.84    
300m low hurdles Time Place   2:52.93 1:26.09 2:52.93  
Marley Altman 50.21 1st   4:19.54 1:26.61    
Caroline Potts 56.37 2nd   5:47.81 1:28.27 2:54.88 5:47.81
  7:18.59 1:30.78    
  8:50.88 1:32.29 3:03.07  
  10:24.75 1:33.87    
  11:55.46 1:30.71 3:04.58 6:07.65
Brebeuf Jesuit Track & Field
Bishop Chatard vs. Brebeuf Jesuit (Boys) @ Brebeuf Jesuit
Tuesday, April 16, 2019
3200m relay Time 400m 800m 300m interm hurdle Time Place
Jack Kovach 1:00.45 1:00.45   Greg Coleman 46.85 2nd
2:02.10 1:01.65 2:02.10
Eli Franklin 2:59.19 57.09   800m run Time 400m
  4:04.37 1:05.18 2:02.27 Jack Kovach   1:01.06
Niels Caspersen 5:11.12 1:06.75   1st place 2:02.79 1:01.73
  6:14.18 1:03.06 2:09.81 Krishna Thirunavukkarasu   1:05.97
Alex Potts 7:11.54 57.36   2nd place 2:10.27 1:04.30
1st place 8:18.23 1:06.69 2:04.05 Mitchell Amstutz   1:03.66
3rd place 2:10.86 1:07.20
110m high hurdles Time Place Faizan Khan   1:05.79
Greg Coleman 18.81 1st   2:11.42 1:05.63
Colin Chambers   1:07.76
100m dash Time Place   2:15.62 1:07.86
Christian Troupe 11.76 3rd Josh Ruppert   1:13.66
Dorian Lee 11.93     2:25.17 1:11.51
Andrew Gale 12.18   Michael Gerritzen   1:13.93
Drake Hagerman 12.29     2:25.73 1:11.80
Bryce Maxey 12.49   Brian Halvorson   1:14.11
Brandon Ozobu 12.73     2:28.00 1:13.89
Lawrence Coan 12.78  
200m dash Time Place
1600m run Time 400m 800m Caleb Ellison 25.27 4th
Krishna Thirunavukkarasu 1:11.26 1:11.26   Andrew Gale 25.45 5th
2:23.07 1:11.81 2:23.07 Drake Hagerman 25.45 6th
  3:34.13 1:11.06  
1st place 4:43.18 1:09.05 2:20.11 1600m relay Time 400m
Colin Chambers 1:11.34 1:11.34   Eric Shea 56.32 56.32
  2:23.20 1:11.86 2:23.20 Krishna Thirunavukkarasu 1:55.26 58.94
  3:35.16 1:11.96   Jack Kovach 2:49.59 54.33
2nd place 4:43.81 1:08.65 2:20.61 Mitchell Amstutz 3:43.78 54.19
Niels Caspersen 1:13.34 1:13.34   1st place
  2:29.86 1:16.52 2:29.86 Dorian Lee 56.60 56.60
  3:45.64 1:15.78   Joshua Hall 1:51.94 55.34
  4:58.39 1:12.75 2:28.53 Lawrence Coan 2:51.90 59.96
Josh Ruppert 1:14.75 1:14.75   Marcus Sherrod 3:53.79 1:01.89
  2:31.53 1:16.78 2:31.53
  3:49.69 1:18.16   pole vault Height Place
  4:59.04 1:09.35 2:27.51 Ralph Angcao Penafiel 10' 6" 1st
Rapheal Mazhandu 1:13.69 1:13.69   Francisco Torres 8' 0" 3rd
  2:30.56 1:16.87 2:30.56
  3:49.91 1:19.35   high jump Height Place
  5:03.32 1:13.41 2:32.76 Alex Potts 5' 0" 1st (tie)
Brian Halvorson 1:13.29 1:13.29   Caleb Ellison 5' 0" 1st (tie)
  2:28.60 1:15.31 2:28.60 Lawrence Coan 5' 2"  
  3:46.59 1:17.99   Dorian Lee 5' 0"  
  5:05.55 1:18.96 2:36.95
Evan Stella 1:15.05 1:15.05   long jump Distance Place
  2:31.83 1:16.78 2:31.83 Francisco Torres 15' 0" 3rd
  3:50.97 1:19.14  
  5:06.73 1:15.76 2:34.90 shot put Distance Place
Michael Gerritzen 1:14.42 1:14.42   Joshua Hall 31' 8.5" 3rd
  2:31.31 1:16.89 2:31.31 Myles Clark 30' 6.5"  
  3:49.97 1:18.66  
  5:07.17 1:17.20 2:35.86 discus Distance Place
Ethan Etzler 1:26.38 1:26.38   Joshua Hall 80' 10.5" 3rd
  2:57.85 1:31.47 2:57.85
  4:30.33 1:32.48   3200m run Time 400m 800m 1600m
  5:53.82 1:23.49 2:55.97 Alex Potts 1:25.13 1:25.13    
Sean Gavitt 1:25.25 1:25.25     2:29.40 1:04.27 2:29.40  
  2:57.62 1:32.37 2:57.62   4:13.31 1:43.91    
  4:31.72 1:34.10     5:37.55 1:24.24 3:08.15 5:37.55
  5:57.97 1:26.25 3:00.35   7:02.98 1:25.43    
  8:31.49 1:28.51 2:53.94  
400m relay Time Place   9:58.49 1:27.00    
Christian Troupe     1st place 11:16.27 1:17.78 2:44.78 5:38.72
Andrew Gale     Raphael Mazhandu 1:25.76 1:25.76    
Joshua Lee       2:50.07 1:24.31 2:50.07  
Caleb Ellison 2nd 46.82   4:17.19 1:27.12    
  5:49.56 1:32.37 2:59.49 5:49.56
400m dash Time Place   7:28.65 1:39.09    
Eric Shea 56.12 1st   9:08.72 1:40.07 3:19.16  
Liam Walsh 1:00.60 3rd   10:50.88 1:42.16    
Marcus Sherrod 1:02.08 4th 2nd place 12:26.60 1:35.72 3:17.88 6:37.04
Caleb Ellison 1:02.14 5th
Bryce Maxey 1:04.07  
Meet: Brebeuf Jesuit / Bishop Chatard (Girls) Place: Brebeuf Jesuit, sunny, 72F
Date: 04/16/2019 Results: Brebeuf 90, Chatard 41
EVENT Time, Height, or Distance   SCHOOL Time, Height, or Distance   SCHOOL Time, Height, or Distance   SCHOOL Brebeuf Cathedral
1st place 2nd place 3rd place
5 pts 3 pts ind 1 pts ind
3200m relay 10:56.40 BREBEUF B             5 0
5 0
100m high hurdles 18.25 Altman B 18.30 Boggs C 18.34 Potts B 6 3
11 3
100m dash 11.77 Killebrew B 12.21 Hearn B 12.50 Chestnut B 9 0
20 3
1600m run 5:16.87 Ricks B 5:20.82 O'Donnell B 5:24.38 Simmons B 9 0
29 3
400m relay 47.67 BREBEUF B 53.83 CHATARD   54.95 BREBEUF   5 0
34 3
400m dash 1:05.84 Dillard B 1:06.42 Cassman B 1:09.13 Zoeller B 9 0
43 3
300m low hurdles 50.21 Altman B 56.37 Potts B       8 0
51 3
800m run 2:29.71 O'Donnell B 2:33.90 Gardner B 2:35.53 Caffrey B 9 0
60 3
200m dash 26.16 Hearn B 27.21 Desaur C 27.24 Ezell B 6 3
66 6
3200m run 11:22.00 Keller B 11:36.00 O'Donnell B 11:42.89 Simmons B 9 0
75 6
1600m relay 4:12.33 BREBEUF B 4:36.87 BREBEUF   4:53.39 CHATARD   5 0
80 6
high jump 4' 8" Stickel C 4' 8" Panker C 4' 6" Coleman B 1 8
81 14
discus 84' 11.5" Stickel C 68' 6" McGinley C 62' 0" Chavis C 0 9
81 23
long jump 16' 0" McGinley C 14' 9" Stapleton C 14' 9" Boggs C 0 9
81 32
shot put 25' 10" Stevenson C 25' 2" Osuntokun B 23' 7" McGinley C 3 6
84 38
pole vault 8' 6" Wagner B 8' 0" Pessaur C 7' 6" Gallagher B 6 3
90 41
Meet: Brebeuf Jesuit / Bishop Chatard (Boys) Place: Brebeuf Jesuit, sunny, 72F
Date: 04/16/2019 Results: Brebeuf 68, Chatard 62
EVENT Time, Height, or Distance   SCHOOL Time, Height, or Distance   SCHOOL Time, Height, or Distance   SCHOOL Brebeuf Cathedral
1st place 2nd place 3rd place
5 pts 3 pts ind 1 pts ind
3200m relay 8:18.35 BREBEUF B 10:27.96 CHATARD         5 0
5 0
110m high hurdles 18.81 Coleman B 19.30 Bowers C       5 3
10 3
100m dash 11.48 Richardson C 11.74 Joven C 11.76 Troupe B 1 8
11 11
1600m run 4:43.15 Thirunavukkarasu B 4:43.81 Chambers B 4:51.86   C 8 1
19 12
400m relay 45.45 CHATARD C 46.82 BREBEUF         0 5
19 17
400m dash 56.12 Shea B 57.51 Coney C 1:00.60 Walsh B 6 3
25 20
300m int hurdles 46.40 Joven C 46.85 Coleman B 50.74 Bowers C 3 6
28 26
800m run 2:02.77 Kovach B 2:10.10 Thirunavukkarasu B 2:10.68 Amstutz B 9 0
37 26
200m dash 23.36 Richardson C 23.85 Joven C 24.79 Cash C 0 9
37 35
3200m run 11:16.23 Potts B 12:26.36 Mazhandu B       8 0
45 35
1600m relay 3:43.90 BREBEUF B 3:45.85 CHATARD   3:53.76 BREBEUF   5 0
50 35
high jump 5' 0" Potts/Ellison B     B 5' 2" Coan B 9 0
59 35
discus 106' 7.6" Elliott C 93' 8" Pemberton C 80' 10.5" Hall B 1 8
60 43
long jump 18' 7.5" Churchward C 15' 11" Felts C 15' 0" Torres B 1 8
61 51
shot put 41' 2.5" Elliott C 41' 1" Pemberton C 31' 8.5" Hall B 1 8
62 59
pole vault 10' 6" Angcao Penafiel B 9' 0" Williams C 8' 0" Torres B 6 3
68 62